Do góry

Zawody III stopnia (centralne) XXVI OWE

 

Zawody III stopnia (centralne) XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbyły się 6 i 7 kwietnia 2013 r. (sobota i niedziela) w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej Głównego Urzędu Statystycznego w Jachrance koło Warszawy.

Uczestnicy Olimpiady odpowiadali na pytanie opisowe o charakterze ogólnym nawiązujące do hasła przewodniego Olimpiady oraz rozwiązywali: zadanie analityczne i 30 pytań testowych wielokrotnego wyboru.

Pobierz klucz z odpowiedziami na pytania z zawodów centralnych XXVI OWE.

Do części ustnej egzaminu – w drugim dniu zawodów – przystąpią  tylko ci uczestnicy, którzy z części pisemnej uzyskają minimum kwalifikacyjne ustalone przez jury zawodów. Każdy uczestnik podczas części ustnej egzaminu będzie odpowiadał na pytanie zawarte w wylosowanym przez siebie zestawie pytań oraz będzie prezentował wskazany przez jury jeden z pięciu wcześniej zadanych tematów.

Zwycięzcą XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej został Jakub Stasik z IX Liceum Ogólnokształcącego im. K. Hoffmanowej. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Ajchel z XXVII z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Czackiego w Warszawie. Na trzecim miejscu znalazł się Krzysztof Sikorski z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Wszystkim laureatom i finalistom serdecznie gratulujemy!

Lista laureatów XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej wraz z wynikami - pobierz plik
Lista finalistów XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej wraz z wynikami - pobierz plik

Przed rozpoczęciem zawodów centralnych – 5 kwietnia 2013 r. - uczestnicy i ich opiekunowie spotkali się z  prof. dr hab. Markiem Belką – prezesem Narodowego Banku Polskiego. Oprócz krótkiej dyskusji o najważniejszych problemach gospodarczych mieli oni także okazję zwiedzić siedzibę NBP. Zobacz galerię zdjęć i film z wykładem wygłoszonym przez prezesa NBP.

Ponadto, niezależnie od rywalizacji olimpijskiej, w sobotnie popołudnie odbył się wykład dla młodzieży i ich opiekunów naukowych. Prof. dr hab. Witold Kwaśnicki wygłosił wykład nt. „Europa, Stany Zjednoczone, Chiny i Indie w zglobalizowanym świecie XXI wieku”.