Do góry

Aktualności

Bieżące wiadomości

25 października 2012 r.

W  czwartek, 25 października 2012 r., o godz. 16.30  w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul. Nowy Świat 49 w Warszawie odbyło się konwersatorium z cyklu "Czwartki u Ekonomistów".

Dyskusja dotyczyła tematyki będącej przedmiotem książki P. Askenazy'ego, T. Coutrota, A. Orléana i H. Sterdyniaka pt. Manifest Oburzonych Ekonomistów. Kryzys i dług w Europie: 10 fałszywych oczywistości, 22 sposoby na wyprowadzenie debaty z impasu, (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2012).

Więcej informacji: www.pte.pl

3 października 2012 r.

Na naszym profilu na portalu Facebook została uruchomiona aplikacja z pytaniami testowymi z poprzednich edycji. Quiz składa sie z pytań testowych z dziedziny nauk ekonomicznych (ekonomia, finanse i nauki o zarządzaniu). Pytania pochodzą z różnych zestawów pytań z zawodów Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy!

30 września 2012 r.

30 września 2012 r. upłynął termin przyjmowania zgłoszeń udziału szkół w XXVI Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Miło nam poinformować, że w tym roku do zawodów zgłoszonych zostało 14250 uczniów z 860 szkół. Serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i życzymy uczestnikom sukcesów w olimpijskich zmaganiach!

18 września 2012 r.

Miło nam poinformować, że Instytut Misesa w ramach akcji "Sprzątamy ekonomiczne mity" zadeklarował przekazanie kilkudziesięciu egzemplarzy najnowszego, poprawionego wydania książki Ekonomia w jednej lekcji H. Hazlitta jako nagrody dla finalistów XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

O szczegółach projektu możecie przeczytać na stronie http://mises.pl/projekty/sprzatamy-ekonomiczne-mity/ oraz na https://www.facebook.com/events/483329755028024/ Razem sprzątamy ekonomiczne mity!

 

10 września 2012 r.

Informujemy, że zostały wysłane imienne dyplomy z podziękowaniami dla nauczycieli organizujących zawody szkolne oraz szkół biorących udział w XXV Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. W przesyłce znajduje się także Informator o bieżącej edycji Olimpiady, plakaty promujące zawody oraz aktualny Biuletyn PTE (nr 4/2012).

10 września 2012 r.

Rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń szkół do zawodów XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Zapraszamy do wypełnienia elektronicznego formularza zgłoszenia!

31 sierpnia 2012 r.

Miło nam poinformować, że została uruchomiona nowa strona internetowa Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Znaleźć można na niej wszystkie informacje na temat zawodów bieżącej edycji oraz archiwum dokumentujące zmagania olimpijskie z poprzednich lat.

_______________


Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego

31 sierpnia 2012 r.

Został opublikowany numer specjalny „Biuletynu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego” poświęcony XXV Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej (pobierz wersję elektroniczną).

W numerze m.in.:

 • Olimpiada trzyma poziom – wywiad z dr. Arturem Pollokiem
 • Ciekawe czasy dla ekonomii. Marek Belka
 • Olimpijczycy pytają prezesa NBP
 • Recepta na sukces prezesa GPW. Ludwik Sobolewski
 • Pięć elementów nowej ekonomii. Waldemar Pawlak
 • Uroczyste zakończenie XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Grzegorz Wałęga
 • Kwestionariusz ekonomisty. Jakub Sypniewski
 • Rywalizacja uczniów dostarcza adrenaliny – wywiad z Waldemarem Kotowskim
 • Dekalog przygotowań. Jak zostać laureatem Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Damian Iwanowski
 • Nierównowagi w gospodarce. Przyczyny i skutki. Karol Lutkowski
 • Nierównowaga w gospodarce globalnej. Elżbieta Mączyńska
 • Lista laureatów, finalistów i opiekunów naukowych XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
 • Zestaw pytań z zawodów XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

Zapraszamy do lektury!

28 sierpnia 2012 r.

Prezentujemy plakat promujący zawody XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Został on wydrukowany w nakładzie kilkutysięcy egzemplarzy i na początku września 2012 r. wraz z innymi materiałami trafi do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce oraz do kuratoriów oświaty.

28 sierpnia 2012 r.

Został opublikowany Informator o XXVI Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej (pobierz wersję elektroniczną), a w nim m.in.:

 • Informacje o bieżącej edycji
 • Kalendarium zawodów
 • Nagrody w Olimpiadzie
 • Wykaz mecenasów Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
 • Schemat zgłoszenia udziału szkoły zawodach
 • Dane teleadresowe organizatorów
 • Skład Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej (kadencja 2012–2017)
 • Regulamin Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
 • Program Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej
 • Literatura i źródła wiedzy zalecane w przygotowaniach do XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

Zapraszamy do lektury!

4 lipca 2012 r.

Odbyło się posiedzenie Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej – podsumowanie zawodów XXV OWE i kończącej się kadencji Komitetu Głównego OWE (2007-2012).

Podczas posiedzenie została przeprowadzona dyskusja nad założeniami programowo-organizacyjnymi XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej w roku szkolnym 2012/2013.

3 lipca 2012 r.

Mamy dobrą informację: decyzją Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w 2013 r. laureaci i finaliści Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej będą zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe nie tylko – jak to było do tej pory – w zawodzie technik ekonomista i technik handlowiec, ale także w zawodach: technik rachunkowości i technik administracji!

Już dziś pomyśl o udziale w Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Masz szansę uzyskać zwolnienie z egzaminu zawodowego!

13 czerwca 2012

Wizyta laureatów XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, ich nauczycieli, dyrektorów szkół na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spotkanie z prezesem GPW dr Ludwikiem Sobolewskim (zobacz fotogalerię).

Uroczyste zakończenie XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej - wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów. Z laureatami i ich opiekunami naukowymi spotkał się wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Notka o spotkaniu na stronie Ministerstwa Gospodarki. Zobacz fotogalerię.

24 i 25 marca 2012

Odbyły się zawody III stopnia (centralne) XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej Głównego Urzędu Statystycznego w Jachrance koło Warszawy. Zwycięzcą XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej został Jakub Sypniewski z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. W dwudniowej rywalizacji przyznano 30 tytułów laureata i 69 tytułów finalisty XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Klucz z odpowiedziami na pytania z zawodów centralnych XXV OWE do pobrania tutaj.

23 marca 2012

Odbyło się spotkanie uczestników zawodów III stopnia (centralnych) XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej z prezesem Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Markiem Belką połączone ze zwiedzaniem Gabinetu Numizmatycznego NBP.

10 marca 2012

Opublikowano ramowy harmonogram zawodów III stopnia (centralnych) XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej (pobierz).

22 lutego 2012

Przekazanie uczestnikom Olimpiady przez Komitet Główny zawiadomień o zakwalifikowaniu do zawodów III stopnia (centralnych) XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej wraz z informacjami dotyczącymi przebiegu tych zawodów (pobierz plik).

20 lutego 2012 r.

Przekazanie uczestnikom Olimpiady przez Komitet Główny zawiadomień o zakwalifikowaniu do zawodów III stopnia (centralnych) XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej wraz z informacjami dotyczącymi przebiegu tych zawodów.

8 lutego 2012

Posiedzenie Rady Sponsorów Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Dyskusja nad propozycjami myśli przewodniej XXVI OWE.

Posiedzenie Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Zatwierdzenie listy 100 uczestników zakwalifikowanych do zawodów III stopnia (centralnych) XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej (pobierz plik).

23 stycznia 2012

Zachęcamy do udziału w "Wielkim Teście Wiedzy Ekonomicznej" organizowanym przez TVP i NBP. Do wygrania cenne nagrody! Więcej na temat projektu oraz pretestów na stronie internetowej oraz facebooku.

« 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 »