Do góry

Aktualności

Bieżące wiadomości

12 kwietnia 2016 r.

Debta pt. Ekonomia sieci. Jak globalne sieci opętały świat odbędzie się w ramach konwersatorium „Czwartki u Ekonomistów", w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Warszawie (ul. Nowy Swiat 49) we wtorek 12 kwietnia 2016 r., godz.16:30.

Szerzej: tutaj.

Transmisja online dostępna tutaj.

2 i 3 kwietnia 2016 r.

Zawody III stopnia (centralne) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbyły się 2 i 3 kwietnia 2016 r. (sobota i niedziela) w Serocku (woj. mazowieckie).

XXIX Olimpiadę Wiedzy Ekonomicznej wygrał Nikodem Kramarz z VI Liceum Ogólnokształcącego im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy. Drugie miejsce zajął Rafał Kamiński z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Warszawie. Na trzecim miejscu znalazł się Julian Smółka z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie.

Więcej: tutaj

1 kwietnia 2016 r.

W przeddzień zawodów centralnych – 1 kwietnia 2016 r. – uczestnicy i ich opiekunowie spotkali się z  prof. dr hab. Markiem Belką – prezesem Narodowego Banku Polskiego. Oprócz krótkiej dyskusji o najważniejszych problemach gospodarczych mieli oni także okazję odwiedzić wystawę numizmatyczną Narodowego Banku Polskiego.

Fotorelacja na stronach NBP: tutaj

21 marca 2016 r.

Informacje organizacyjne dot. przyjazdu na zawody III stopnia (centralne) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej w dn. 1 kwietnia 2016 r.

 1. Komitet Okręgowy OWE kupuje bilety na pociąg / autobus dla uczestników z miejscowości, w której mieści się Komitet Okręgowy OWE, tak aby cała grupa podróżowała razem.
 2. Koszty przejazdu z miejsca zamieszkania uczestnika do miejsca zbiórki refunduje KG OWE (na podstawie dokumentów potwierdzających przejazd – bilet autobus / pociąg), przy czym szkoła winna zorganizować ten przejazd i pokryć koszty (zostaną one zrefundowane przez KG OWE po doręczeniu biletów).
 3. Szkoła lub rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są do zapewnienia opieki nad uczniami do miejsca zbiórki oraz po powrocie z zawodów.
 4. Uczestników prosimy o punktualne przybycie na ustalone miejsce zbiórki.
 5. Uczestnicy podróżujący PKP zobowiązani są posiadać przy sobie ważny dokument poświadczający prawo do biletu ulgowego (legitymacja szkolna).
 6. Po przyjeździe do Warszawy uczestnicy będą mogli zostawić bagaże w autokarach (będą one czekały na parkingu pod Pałacem Kultury i Nauki, od strony ul. Emilii Plater, obok Muzeum Techniki), którymi będą później podróżować do Serocka.
 7. Bezpośrednio spod Pałacu Kultury i Nauki uczestnicy udadzą się na spotkanie z Prezesem Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Marek Belka. W związku z powyższym uprzejmie prosimy o dostosowanie ubioru do miejsca i rangi gospodarza spotkania.
 8. Po spotkaniu z Prezesem NBP planowany jest poczęstunek i zwiedzanie Muzeum Numizmatycznego NBP.
 9. Wyjazd z Warszawy planowany jest około godz. 15:30 (autokary będą czekały na parkingu pod Hotelem Gromada – pl. Powstańców Warszawy 2).
 10. Przyjazd do Serocka i zakwaterowanie w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Exploris około godz. 16:30.

 

3 marca 2016 r.

Aktualnym tendencjom zmian w teorii ekonomii i polityce gospodarczej poświęcona będzie debata w ramach konwersatorium „Czwartki u ekonomistów”, która odbędzie się 3 marca 2016 r. w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Warszawie przy ul. Nowy Świat 49. Rozpoczęcie o godz.16:30. Zapraszamy!

Zaproszenie do pobrania tutaj. Jak zawsze transmisja online spotkania dostępna tutaj.

18 lutego 2016 r.

Przekazanie uczestnikom Olimpiady przez Komitet Główny zawiadomień o zakwalifikowaniu do zawodów III stopnia (centralnych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej wraz z informacjami dotyczącymi przebiegu tych zawodów nastąpi do 18 lutego 2016 r.

Pobierz informację dla uczestników zakwalifikowanych do zawodów III stopnia (centralnych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

 

18 lutego 2016 r.

Ekonomia jest piękna? to tytuł debaty organizowanej w ramach konwersatorium „Czwartki u ekonomistów”, która odbędzie się 18 lutego 2016 r., o godz.16:30 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (Warszawa, ul. Nowy Świat  49). 

Zaproszenie i szersze informacje dostępne pod linkiem.

Transmisja online dostępna tutaj.

9 lutego 2016 r.

Serdecznie zapraszamy na seminarium „Innowacyjne rozwiązania w sektorze finansowym – finanse muzułmańskie w Europie”, które odbędzie się 9 lutego 2016 r. o godz. 11 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Wydarzenie jest organizowane przez CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, Narodowy Bank Polski, Centrum Inicjatyw Międzynarodowych oraz PTE.

Podczas seminarium prezentacje wygłoszą: Zeeshan Ahmed z EY Luksemburg (Zarządzanie aktywami z wykorzystaniem instrumentów muzułmańskich. Alternatywna forma inwestycji), Omar Shaikh z Islamic Finance Council United Kingdom (Bankowość muzułmańska – specjalność Wielkiej Brytanii), oraz Katarzyna Sidło z Uniwersytetu Warszawskiego oraz CASE (Finanse muzułmańskie a rozwój sektora finansowego).

Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat finansów muzułmańskich w Polsce, w tym szczególnie promowanie informacji na temat modeli stosowanych w Luxemburgu i w Wielkiej Brytanii, debata na temat muzułmańskich instrumentów finansowych, promowanie praktycznych informacji na temat charakterystyki i funkcjonowania instrumentów zgodnych z prawem szariatu oraz poszerzenie gamy oferowanych produktów finansowych dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych.

Inicjatywa jest objęta patronatem Ministerstwa Finansów, Krajowej Izby Gospodarczej oraz Warsaw Voice.

4 lutego 2016 r.

Lista osób zakwalifikowanych do zawodów III stopnia (centralnych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz wyniki zawodów okręgowych zostały ogłoszone przez Komitet Główny OWE 4 lutego 2016 r.

Szczegółowe informacje: .

 

28 stycznia 2016 r.

Czy i w jaki sposób trzeba zmienić polski system bankowy? to temat debata organizowanej 28 stycznia 2016 r. przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach Konwersatorium „Czwartki u ekonomistów”.

Debata odbędzie się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego – w Warszawie, przy ul. Nowy Świat 49.

Szczegółowe informacje o debacie dostępne tutaj.
Istnieje możlowość skorzystanie z transmisji elektronicznej debaty - tutaj

21 stycznia 2016 r.

W czwartek, 21 stycznia 2016 r. o godz.16:30, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (Warszawa, ul. Nowy Świat 49) odbędzie się debata na temat Świadomość ekonomiczna Polaków. Co Polacy wiedzą o ekonomii?

Spotkanie organizowane jest w ramach konwersatorium „Czwartki u ekonomistów”.

Transmisja online debaty dostępna tutaj.
Więcej informacji w zaproszeniu.

14 stycznia 2016 r.

Zapraszamy do uczestnictwa w dyskusji dotyczącej tematyki będącej przedmiotem najnowszej książki prof. dr hab. Andrzeja Sopoćko pt. Mit pieniądza. Świat realny wobec iluzji polityki pieniężnej. Debata organizowana jest w ramach konwersatorium „Czwartki u ekonomistów”.

Miejsce: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne (Warszawa, ul. Nowy Świat 49).
Termin: 14 stycznia 2016 r., godz.16:30

Debata będzie transmitowana online.
Więcej informacji tutaj.

8 stycznia 2016 r.

Miło nam poinformować, że dzięki wsparciu Narodowego Banku Polskiego (NBP) i życzliwości Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego (PWE) każdy uczestnik zawodów II stopnia (okręgowych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej otrzyma nieodpłatnie egzemplarz książki R. Bartkowiaka Ekonomia rozwoju (PWE, Warszawa 2013). Ponadto, Fundacja Banku Millennium dla wszystkich uczestników zawodów II stopnia i ich opiekunów naukowych ufundowała książkę Droga do teraz autorstwa Grzegorza W. Kołodki (Prószyński i S-ka, Warszawa 2014). 

Wyrażamy nadzieję, że powyższe nagrody pozwolą na dalsze rozwijanie zainteresowań i pogłębienie wiedzy ekonomicznej uczestników zawodów. 

8 stycznia 2016 r.

Zawody II stopnia (okręgowe) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbyły się 8 stycznia 2016 r. (piątek) w 17 komitetach okręgowych powołanych przy Oddziałach Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w największych miastach Polski. Rozpoczęcie zawodów o godz. 11:00 (wykaz miejsc przeprowadzenia zawodów II stopnia (okręgowych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej: lista mapa).

Zawody okręgowe miały charakter pisemny i składały się z trzech elementów:

 • jednego pytania o charakterze ogólnym nawiązującego do hasła przewodniego Olimpiady,
 • zadania z analizy finansowej,
 • 30 pytań testowych (każde z jedną prawidłową odpowiedzią).

Więcej informacji...

15 grudnia 2015 r.

We wtorek, 15 grudnia 2015 r.  w siedzibie PTE w Warszawie odbędzie dyskusja pt. Perspektywy rozwoju strefy euro. Organizowana jest ona przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Polsko-Amerykanską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego. Rozpoczęcie spotkania o godz.17.00.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konwersatorium osobiście (ul. Nowy Świat  49, Warszawa) lub online (transmisja będzie dostępna tutaj).

Więcej informacji tutaj.

30 listopada 2015 r.

30 listopada 2015 r. zostały ogłoszone listy osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia (okręgowych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej wraz z uzyskanymi przez nich wynikami.

Szczegółowe informacje: .

Wszystkim zakwalifikowanym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach olimpijskich! 

26 listopada 2015 r.

W czwartek, 26 listopada 2015 r.  w siedzibie PTE w Warszawie odbędzie debata pt. "Ryzyko w działalności polskich przedsiębiorstw średnich, małych i mikro". Organizowana jest ona w ramach cyklu „Czwartki u Ekonomistów”. Rozpoczęcie spotkania o godz.16.30.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konwersatorium osobiście (ul. Nowy Świat  49, Warszawa) lub online (transmisja będzie dostępna tutaj).

Więcej informacji tutaj.

4 listopada 2015 r.

W środę, 4 listopada 2015 r. o godzinie 9:00 w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce odbyły się zawody I stopnia (szkolne) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

Do zawodów I stopnia (szkolnych) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej zostało zgłoszonych łącznie 12112 uczestników z 832 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Zawody szkolne miały charakter pisemny i składały się z trzech elementów:
- trzydziestu pytań testowych jednokrotnego wyboru (60 pkt),
- zadania z podstaw ekonomii (15 pkt)
- pytania o charakterze ogólnym nawiązującym do myśli przewodniej XXIX OWE (25 pkt). 

Dla Komisji Szkolnych OWE: wzór protokołu zawodów szkolnych XXIX OWE  wersja PDF / wersja RTF.

Pobierz klucz z odpowiedziami na pytania z zawodów szkolnych XXIX OWE.

3 listopada 2015 r.
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego serdecznie zapraszają na debatę organizowaną w ramach konwersatorium „Czwartki u ekonomistów".
 
Przedmiotem dyskusji będzie najnowsza książka prof. Marii Jarosz i prof. Marka W. Kozaka pt. Eksplozja nierówności? (Instytut Studiów Politycznych PAN, Oficyna Naukowa Warszawa 2015).
 
Debata odbędzie się we wtorek, 3 listopada 2015 r., o godz. 16:30 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul. Nowy Świat 49 w Warszawie.
 
Debata będzie transmitowana online.
 
Więcej informacji tutaj.
19 października 2015 r.

Przesyłki z zestawami pytań na zawody I stopnia (szkolne) XXIX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej zostały wysłane listami poleconymi do zgłoszonych szkół.

W przesyłce znajduje się szczegółowa instrukcja dot. organizacji i przeprowadzenia zawodów oraz wzór protokołu z zawodów szkolnych XXIX OWE (wersja elektroniczna protokołu dla Komisji Szkolnej OWE do pobrania wersja PDF / wersja RTF).

UWAGA! Zestawy pytań na zawody znajdują się wewnątrz przesyłki w osobnej kopercie, która została opieczętowana pieczęcią Komitetu Głównego OWE i oklejona taśmą.

« 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »